Ulga termomodernizacyjna z dużymi ograniczeniami

Ulga ta przysługuje właścicielom budynków już wybudowanych, którzy podejmą się ich modernizacji, a właściwie termomodernizacji, co oznacza, że poniesione koszty modernizacyjne mają wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii. Jednak problem tkwi w tym, że nie każdy wydatek można odliczyć, nawet jeśli poprawia efektywność energetyczną budynku, a tylko taki, który jest wskazany w rozporządzeniu.

Niestety ulga nie przysługuje właścicielom budynku w trakcie ich budowy. A to jest wielkie utrudnienie, ponieważ to w trakcie budowy podejmuje się decyzje dotyczące rozwiązań grzewczych. Zatem podatnik zakładający instalację fotowoltaiczną i montujący pompę ciepła w nowo budowanym budynku nie skorzysta z możliwości obniżenia swoich wydatków na te rozwiązania w postaci ulgi, pomniejszającej przychody o te wydatki.

Co więcej, niestety również podatnicy decydujący się na przebudowę czy rozbudowę swoich domów nie mają prawa do ulgi. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki z 23 marca br. (nr 0111-KDSB2-1.4011.56.2023.3.JJ).

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.