Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona na kolejne dwa lata

Minister Finansów przedłużył wygasające z końcem 2022 r. rozporządzenie dot. ulgi podatkowej dla tzw. frankowiczów. Zwolnienie z podatku PIT  zostanie utrzymanie w dotychczasowym kształcie do 31 grudnia 2024 r.

W praktyce oznacza to, że podatnicy – frankowicze nie zapłacą podatku od umorzonej kredytobiorcy na podstawie ugody kwoty wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego oraz świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem

Regulacja obejmuje także zaniechanie poboru podatku CIT dla banków. Zwolnienie dotyczy dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów – w takiej samej części, w jakiej następuje zaniechanie poboru PIT.

Dodajmy, że umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, ponieważ – co do zasady – w deklaracjach nie wykazuje się dochodów zwolnionych z opodatkowania.

Ponadto na banku, który umorzył kredytobiorcy zobowiązanie, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania rocznej informacji PIT-11.

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.