Polski Ład. Czy premia za płatności bezgotówkowe się opłaca?

Resort finansów zaostrzając walkę z szarą strefą przewiduje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy będą przyjmować płatności kartą. Korzyści mają dotyczyć podatku dochodowego i VAT. Przy okazji znacząco obniżone będą także limity dla płatności gotówkowych. Osoby prywatne gotówką zapłacą maksymalnie osiem, a przedsiębiorcy 20 tysięcy złotych.

Do ustaw o podatkach dochodowych mają zostać wprowadzone które przewidują możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatki na terminal i jego obsługę. Najwyższe odliczenie (2,5 tys. zł) ma przysługiwać podatnikom zwolnionym z obowiązku stosowania kas fiskalnych, bo zdaniem fiskusa, pokusa niewykazania dochodu do opodatkowania jest dla nich największa. Dla pozostałych sprzedawców proponuje się  odliczenie w wysokości 1 tys. zł.

Należy jednak zwrócić uwagę, że odliczenie będzie przysługiwało od podstawy opodatkowania, zatem faktyczna korzyść finansowa przy wspomnianym 1 tys. czy nawet 2,5 tys. zł. wyniesie 190 zł. lub 475 zł.

Poza zmianami w przepisach dotyczących PIT i CIT, resort finansów planuje zachęcić sprzedawców do przyjmowania płatności kartą, również nowelizacją ustawy o VAT. Chodzi tu o wprowadzenie 15-dniowego zwrotu podatku dla „podatników bezgotówkowych”. Jak się jednak okazuje, warunki otrzymania zwrotu w tym terminie również nie należą do najłatwiejszych do spełnienia. Dodatkowo wyklucza się z możliwości ubiegania się o zwrot w tym terminie podatników, u których wartość sprzedaży brutto jest niższa niż 50 tys. zł. Jednocześnie wprowadza się sankcje za brak terminala, w postaci np. braku możliwości korzystania ze zwrotu w terminie 25-dniowym.

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.