Odliczenie wydatków na klimatyzację w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Decyduje zaświadczenie lekarskie
Fiskus zgadza się, co do zasady, by osoba mająca orzeczenie o niepełnosprawności odliczyła wydatki na zakup i montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu. Trzeba jednak udowodnić, że taki wydatek ma związek z sytuacją zdrowotną danej osoby. Ne wystarczy, że poprawi jej samopoczucie. Według ekspertów, podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej powinien mieć zaświadczenie lekarskie, że przy danej chorobie niewskazane są upały.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 lutego br. (nr 0112-KDIL2-1.4011.968.2024.2.MB) nie zgodził się na odliczenie wydatków na zakup i montaż klimatyzacji przez schorowanych małżonków, którzy oboje mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Argumentowali, że pozwoli to na uregulowanie temperatury, przekraczającej latem 30 stopni Celsjusza, i oczyszczenie powietrza. W czasie upalnych dni mają problemy ze snem i obniżoną koncentrację. Z wniosku nie wynika, że zakup i montaż klimatyzacji został dokonany w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, a więc, że klimatyzacja ma bezpośredni związek z niepełnosprawnością. W tej sytuacji wydatek na zakup i montaż klimatyzacji nie stanowi wydatku na przystosowanie mieszkania odpowiadające potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, a jedynie poprawi w upalne dni funkcjonowanie i wykonywanie czynności życiowych, dlatego poniesionych na ten cel wydatków nie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – stwierdził dyrektor KIS.
Ale w interpretacji z 22 stycznia br. (nr 0112-KDIL2-1.4011.886.2024.2.JK) dyrektor KIS zgodził się na odliczenie wydatków na klimatyzację przez mężczyznę, który również posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i również źle znosi upały. Różnica jest taka, że posiada orzeczenie lekarskie mówiące o konieczności przebywania w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Podstawą odliczenia jest art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przepis ten nie określa szczegółowo rodzaju wydatków, ani nie zawiera wyłączeń. Dyrektor KIS wyjaśnił, że adaptacja i wyposażenie lokalu mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Dlatego w przypadku każdego niepełnosprawnego mogą to być inne wydatki, odzwierciedlające jej potrzeby.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że przy spełnieniu określonych warunków osoba niepełnosprawna może odliczyć poniesiony wydatek niezależnie od tego, jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem, a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.