Ile może zarobić dziecko i jak rozliczyć takie zarobki?

Praca niepełnoletnich np. w wakacje, w weekendy czy popołudniami to coraz powszechniejsze zjawisko. Dzieci mogą też osiągać w określonych sytuacjach dochody z działalności gospodarczej czy najmu nieruchomości. Przepisy podatkowe nie zawierają żadnego limitu zarobków, które może uzyskać niepełnoletni podatnik. Musi jednak pamiętać o rozliczeniu ich z fiskusem.

Trudnością może być określenie, czy dziecko składa własne zeznanie, czy dolicza się jego dochody do dochodów rodziców.

Rozliczenie dochodów małoletnich można podzielić na dwa rodzaje:

1.           rozliczane w zeznaniu rocznym składanym na imię małoletniego dziecka

2.           oraz doliczane do zeznania rodziców

Do tych pierwszych należą dochody z pracy (np. umowy zlecenia, o dzieło, praktyk uczniowskich, z działalności gospodarczej), z renty (np. renty rodzinnej), ze stypendiów czy też z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. W takim przypadku na formularzu należy podać dane dziecka, ale podpis pod zeznaniem składają rodzice.


Jest też grupa dochodów którą dolicza się w zeznaniu do dochodów rodziców. Są to m.in. dochody z kapitałów pieniężnych oraz z najmu nieruchomości, jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu – w tym przypadku rodzic dolicza te dochody do swojego zeznania. Wówczas rodzice składają zeznanie na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M.


Osobom poniżej 26. roku życia przysługuje co do zasady zwolnienie z podatku, ale co ważne, nie dotyczy to wszystkich zarobków.  Wolne od podatku są przychody ze stosunku pracy, umów zlecenia i z praktyki absolwenckiej – do limitu 85,5 tys. zł. Jednak zwolnienie nie obejmuje przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej. Według fiskusa nie można zastosować zwolnienia, ponieważ przychody z działalności wykonywanej osobiście nie zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. A to oznacza, że małoletni osiągający przychody np. z działalności muzycznej w internecie zapłacą podatek według skali (stawki 12 i 32 proc.).

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.