Dwa samochody mogą być kosztem w jednoosobowej firmie

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, w większości przypadków ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym do celów prowadzonej działalności. Kosztem takim mogą być wydatki związane z zakupem czy leasingowaniem auta, jak również wydatki poniesione w związku z jego utrzymaniem i eksploatacją, takie jak paliwo, naprawy, zakup części zamiennych czy ubezpieczenie samochodu. Niejeden przedsiębiorca zastanawiał się jednak, czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala na zaliczenie do kosztów firmy wydatków ponoszonych na utrzymanie więcej niż jednego samochodu. Odpowiedzi na to pytanie udzielają liczne interpretacje podatkowe wydawane przez Krajową Informację Skarbową.

W jednej z nich (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.833.2023.2.MAP) można przeczytać: „W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie występują ograniczenia co do liczby lub rodzaju posiadanych w przedsiębiorstwie pojazdów (…) zatem będzie Pani uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej opłat związanych z leasingiem operacyjnym drugiego auta osobowego. (…) Do kosztów uzyskania przychodów będzie Pani mogła zaliczyć także wydatki związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingu.”.

Natomiast w interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.358.2021.2.AC) fiskus wskazuje: „Brak jest przeszkód prawnych, aby Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał kilka samochodów osobowych (…) Jeżeli zatem charakter prowadzonej działalności gospodarczej (…) uzasadnia wykorzystywanie (…) dwóch środków transportu, to (co do zasady) wydatki związane z tymi pojazdami (…) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.”

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.