TSUE rozstrzygnie, czy można uzależnić odliczenie VAT od otrzymania faktury

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy uzależnienie powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury jest zgodne z prawem UE (sygn. I FSK 169/21). Gdyby TSUE uznał, że polskie przepisy naruszają unijną dyrektywę, podatnicy mogliby dokonać odliczenia wcześniej – w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, o ile tylko będą posiadali fakturę do dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji za ten okres (czyli do 25. dnia następnego miesiąca).

Naczelny Sąd Administracyjny miał wątpliwości, czy Polska prawidłowo implementowała unijne przepisy dotyczące warunków odliczenia VAT. W środę, 2 października, zdecydował o skierowaniu w tej sprawie pytania prejudycjanego do TSUE. Wątpliwości dotyczą art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Kwestia będąca przedmiotem pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczy najgłębszych fundamentów systemu VAT.

Pomimo faktu, że ustawa o VAT obowiązuje od 20 lat – to jednak nawet dziś istnieją bardzo poważne wątpliwości co do jej zgodności z prawem unijnym w tak podstawowym zakresie, jakim są przesłanki powstania prawa do odliczenia VAT. Cały problem bierze się z tego, że polski ustawodawca do przesłanek powstania prawa do odliczenia VAT zalicza posiadanie faktury VAT, podczas gdy unijne przepisy mówią o tym, że posiadanie faktury stanowi jedynie przesłankę skorzystania z prawa do odliczenia (które to prawo powstaje jednak niezależnie od posiadania faktury). Choć z pozoru różnica może być nieznaczna, to jednak w praktyce powoduje bardzo wiele problemów i pogarsza sytuację polskich podatników. Gdyby te przepisy zostały uznane za niezgodne z prawem UE – to podatnicy powinni móc odliczyć VAT już w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, o ile tylko będą posiadali fakturę do dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji podatkowej za ten okres (czyli do 25. dnia następnego miesiąca).

Wyrok europejskiego trybunału może mieć niebagatelne znaczenie na wielu płaszczyznach. Może on wymusić rewolucję w polskich przepisach i całkowicie przewrócić postrzeganie faktury jako podstawy istnienia prawa do odliczenia. A co najważniejsze, będzie dotyczył dosłownie każdego podatnika VAT w Polsce i może wydłużyć termin na bieżące rozliczenie podatku naliczonego, a przez to poprawić płynność finansową przedsiębiorców.

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.