Jesień w podatkach zapowiada się bardzo pracowicie. Z początkiem 2025 r. wchodzi w życie szereg istotnych zmian, jak m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, czy kasowy PIT. Czasu na ich wdrożenie jest niewiele, a część przepisów nie została jeszcze nawet przyjęta przez rząd. Nie ma więc mowy o zapowiadanym przez rząd 6-miesięcznym okresie vacatio legis. Pojawiają się też nowe niepokojące zapowiedzi.
Z początkiem 2025 r. mają zacząć obowiązywać m.in:
- JPK CIT – rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 1314),
- zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (nowa definicja budynku i budowli) – nowa wersja projektu ustawy na etapie konsultacji,
- globalny podatek wyrównawczy (Pillar 2) – projekt ustawy czeka na przyjęcie przez rząd,
- PIT kasowy – projekt skierowany do Sejmu,
- podwyżki akcyzy (m.in. na papierosy) – projekt ustawy czeka na przyjęcie przez rząd,
- projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących – czeka na podpis ministra finansów,
- możliwe zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnej – zapowiedź MF, która nie ma kontynuacji,
- zwolnienie z VAT małych firm w całej UE – projekt przyjęty przez rząd,
- możliwe zmiany w składce zdrowotnej – zapowiedź rządu.
Mimo iż zmiany mają obowiązywać już od początku następnego roku, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, jaki będzie ich ostateczny kształt. Resort finansów wciąż poprawia projekty. Podobnie jak w poprzednich latach przepisy będą uchwalane w ostatniej chwili, przez co przedsiębiorcom zostanie bardzo mało czasu na ich wdrożenie. Nie będzie też zapowiadanego przez rząd 6-miesięcznego okresu vacatio legis w ustawach podatkowych.