Wycofanie środka trwałego na cele prywatne to zaprzestanie jego wykorzystywania w działalności gospodarczej i przeniesienie do prywatnego użytkowania. Wycofanie środka trwałego na cele prywatne nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej oraz nie skutkuje koniecznością opodatkowania tego zdarzenia podatkiem dochodowym PIT. Skoro nie powstanie przychód, to nie powstanie także i dochód (przychody i koszty) z wycofania środka trwałego na potrzeby obliczenia składki zdrowotnej.
Ale co się stanie, jeżeli po wycofaniu środka trwałego z działalności nastąpi jego sprzedaż? Czy ma to znaczenie? Jeżeli tak, to czy występują ramy czasowe, w których sprzedaż ta wywoła skutki podatkowe?
I tu podatnicy mogą być zaskoczeni, bo dochód ze zbycia tego środka trwałego może mieć wpływ na wysokość składki zdrowotnej. A to dlatego, że przychodem działalności gospodarczej na mocy art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz 4 ustawy o PIT jest także sprzedaż składników majątku:
- nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat;
- użytkowanych na podstawie umowy leasingu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Zatem gdy przedsiębiorca wycofa środek trwały, a następnie dokona jego sprzedaży w ciągu tych 6 lat, to przychód z tej sprzedaży (ustalony dochód) będzie musiał być zakwalifikowany do źródła przychodu z działalności gospodarczej. To kolei spowoduje, że zwiększy on składkę zdrowotną przedsiębiorcy opłacaną z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego wynikającego z działalności gospodarczej.