Postulat skrócenia okresu przedawnienia VAT z pięciu do trzech lat

Taką propozycję przedstawił Ministerstwu Finansów Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych.

Co miesiąc fiskus zbiera ogromne ilości danych, które podatnicy VAT nadsyłają mu w formie elektronicznej. Od kilku lat serwery administracji skarbowej otrzymują dane z raportów Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Zaawansowane algorytmy używane w komputerach Krajowej Administracji Skarbowej szybko wychwytują nieprawidłowości. KAS dowiaduje się na bieżąco o sprzedaży detalicznej z kas fiskalnych online, które od ubiegłego roku muszą stosować coraz to nowe grupy podatników. W 2024 roku zostanie wdrożony Krajowy System e-Faktur (KSeF), dzięki któremu wszystkie informacje będą napływały w dniu wystawienia faktury. Zatem skrócenie okresu przedawnienia VAT z pięciu do trzech lat jest logiczne wobec postępującej elektronizacji rozliczeń tego podatku.

Co na te propozycje Ministerstwo Finansów?

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciele resortu nie zakwestionowali otwarcie tych pomysłów, a wiceminister Artur Soboń zapowiedział stworzenie zespołu, który się nimi zajmie i przeanalizuje propozycje jakie spłynęły w ramach konsultacji wewnętrznych do projektu ordynacji.

BLOG

Ostatnie artykuły

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i zmianami podatkowymi.