Część pracodawców oferuje pracownikom zakup służbowego sprzętu po preferencyjnych cenach. Zwykle dotyczy to służbowych laptopów, telefonów, samochodów a także innych ruchomości. W praktyce oznacza to często problemy z rozliczeniem.
Zgodnie z przepisami ustawy podatkowej PIT, odkupienie przez pracownika mienia pracodawcy po cenie niższej niż jego wartość rynkowa stanowi przychód ze stosunku pracy. Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychód stanowią otrzymane bądź postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 1 przychodem ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika w związku z zawartą umową zatrudnienia, a więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe lub różnego rodzaju dodatki, ale także nagrody i premie oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych.
Zatem przychód powinien być opodatkowany na takich samych zasadach jak inne składniki wynagrodzenia. Opodatkowaniu podlegać będzie kwota będąca różnicą między wartością rynkową przekazywanego sprzętu a kwotą zapłaconą przez pracownika. I to właśnie pracodawca odpowiada za ustalenie wartości rynkowej przekazywanego sprzętu oraz wysokości przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu.
Organy podatkowe prezentują podobne stanowisko w interpretacjach.
Pracodawca jako płatnik ma obowiązek doliczenia wartości przychodu do pozostałych składników wynagrodzenia danego pracownika ze stosunku pracy oraz obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od ustalonej kwoty (art. 32 ustawy o PIT).