Wielu podatników zawiera umowy o współpracy z osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze, które świadczą usługi na ich rzecz (tzw. B2B). Aby współpracownicy mogli poprawnie wykonywać zobowiązania wynikające z zawartych umów podatnicy często wyposażają ich nieodpłatnie w narzędzia typu: telefony, komputery, a nawet samochody. Często umożliwiają dostęp do swojej infrastruktury np. biuro, miejsce postojowe, ekspres do kawy. W takiej sytuacji można mieć wątpliwości, czy w takie nieodpłatne udostępnienie sprzętu czy infrastruktury biurowej nie będzie świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, i że w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 18 marca 2025 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.2.2025.3.PRP wskazał, że gdy udostępnienie współpracownikom składników majątkowych podatnika wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, a w wyniku zawarcia umowy nie dochodzi do przeniesienia ich własności na rzecz wykonawcy (współpracownika), nie jest on również uprawniony do swobodnego dysponowania udostępnionymi przedmiotami, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przypomnijmy, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. W pewnych, ściśle określonych przypadkach, definicję odpłatnego świadczenia usług spełnia również nieodpłatne świadczenie usług. I tak, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zatem, jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności przedmiotów na rzecz wykonawców (współpracowników), nie są oni również uprawnieni do swobodnego dysponowania udostępnionymi przedmiotami i mogą korzystać z udostępnionego sprzętu tylko w celu świadczenia usług na rzecz podatnika, nie podlega to opodatkowaniu VAT.