Niektórzy mogą spać spokojnie, nawet jeśli nie dokonali rozliczenia rocznego. Fiskus rozliczył PIT za nich, choć nie dotyczy to każdego podatnika. Po 30 kwietnia automatycznie zostały zaakceptowane deklaracje PIT-37, które obejmują głównie dochody z umów o pracę oraz zleceń i o dzieło, od których pracodawca odprowadza zaliczki na podatek za zatrudnionego. Zaakceptowany został również formularz PIT-38, który obejmuje rozliczenie dochodów kapitałowych z obrotów papierami wartościowymi oraz krypto walutami. Pozostali np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy też rozliczające najem prywatny powinny samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Co jednak jeśli o tym zapomniały i nie złożyły swojego PIT w wymaganym terminie? Wówczas podatnikowi grozi poniesienie odpowiedzialności za wykroczenie, lub przestępstwo skarbowe. To reguluje szczegółowo kodeks karny skarbowy. Głównie uzależnione jest to od czasu spóźnienia i wysokości niezapłaconego podatku, jednak każda sytuacja oceniana jest indywidualnie. Wykroczenie skarbowe grozi w sytuacji, gdy kwota, na którą została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, powyżej tej kwoty podatnik może zostać oskarżony już o przestępstwo skarbowe. Przy wymiarze kary urząd zwraca również uwagę na sytuację finansową podatnika, jego intencje i okoliczności sprawy (np. pobyt w szpitalu, trudna sytuacja życiowa ).
Grzywny to nie jedyna sankcja przewidziana dla podatnika, który po terminie składa swoje zeznanie podatkowe. Jeśli zeznanie roczne nie zostanie złożone w wyznaczonym terminie, trzeba się także liczyć z naliczeniem i koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę. Do pozostałych konsekwencji należy brak możliwości przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Jeśli podatnik nie dopełnił swojego obowiązku i nie złożył swojego PIT, to w pierwszej kolejności należy złożyć zaległe zeznanie oraz uregulować podatek wraz z odsetkami. Podatnik powinien również złożyć czynny żal do urzędu skarbowego. Czynny żal to szansa na uniknięcie sankcji karno-skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.